Bizi Arayın 05056912575
Sepet Balı ile Karakovan Balı Arasında Fark Var mıdır?

Sepet Balı ile Karakovan Balı Arasında Fark Var mıdır?

Arı sepet kovanlarında üretilen ballar sepet  balıdır. Daire şekilli olup, arı peteğini kendisi örer.Üretimi azdır.Son yıllarda nostaljik yönü ağır basan bir bal türüdür.Bu yönü ile de her geçen gün aratan bir ilgiye sahiptir.

Kara kovan balı ise sepette üretilme zorunluluğu olmayan bir baldır. Arıcı kovanlarındaki dikdörtgen  şekilli bal çerçevelerinin içine yuvarlatılmış çember şekilli kasnak çerçeveleri monte ederek kara kovan balı üretebilmektedir.Burada da petek dokusu arılar tarafından oluşturulmaktadır.Arıcı taktığı çember çerçevelere bir iki cm lik küçük bir klavuz petek takar ki arıcılar buna arıya yol vermek derler.Bu işlem arıyı yönlendirmekten başka bir anlam ifade etmez.

Sepet balı ve kara kovan balı üretim şekli itibari ile benzerlik göstermekte olup her ikisine de halk arasında kara kovan balı denilmektedir. Nüans, birisinin sepet kovanda üretilmesi diğerinine ise sepet balından ilham alınarak fenni kovan olarak nitelendirilen modern kovanlarda üretilmesidir.

Burada şekil göze hitap ederken, niteliğin önemini de unutmamak gerekir.Markalı, analiz raporu bulunan güvenilir satış noktalarını tercih etmek  elzemdir

Paylaş

Yorum yazın